fbpx

Scroll with your mouse or arrow keys to see more!

Okay

intervjuu ajakirjale SÄDE

Sinu esimene moejoonis, mille visandasid – ja kas see rõivas sai teoks?

Oma esimest kollektsiooni näitasin aastal 1999, siis kui olin 16-aastane. Kollektsioon oli loodud teatud reeglite järgi.
Muidugi proovisin need kavandid, mille visandasin ka teostada ja tundub et tuli välja.. Olin väga ambitsioonikas ja energiline noor mees.
Need omadused on mind väga aidanu. Mäletan isegi, kuidas kirjutasime keskkoolis tuleviku erialast ja ma alati proovisin ette kujutada ja kirjeldada, kuidas saan moeloojaks.

Kuidas tundsid ära, et moeloomine on Sinu jaoks see õige tee?

See kõik oli väga loogiline. Nii kaua, kui ma ennast mäletan, joonistasin alati. Enda jooniseid oli soov teostada ja ellu viia. Moemaailm tundus mulle alati müstilisena. Mind on inspireerinud suured moemajad oma ajaloo ja kangelaste-disaineritega. Kõik, mis toimub moemaailmas meelitas ja meelitab mind väga. See on oma maailm, mis eksitsteerib oma reeglite järgi: trendid, moesuunad, inimesed.

Sinu kõige keerulisema/põnevama disainiga tehtud rõivas?

Ma ütleks nii, et viimasel ajal töötan palju tikkimis ehnikatega, aplikatsiooniga – meeldib luua mitmekihilisi kompositsioonie värvidest, lõngadest, tekstuurist. Olen enda jaoks valinud kaks suunda mida arendan ja need suunad on vastandlikud – “kunstipärane kaunistamine” ja väga selgelt konstruktiivne modelleerimine. Disainerina sa kogu aeg arened, avastad ja lood.

Mõni raputav ja kasulik eluõppetund?

Nii on praegu raske ette kujutada, aga ma olen kindel et elu jooksul areneme ja igaühel on omad õppetunnid olnud. Minu jaoks oli omal ajal Kunstiakadeemia suureks eluõppetunniks. Mind arendas ja mulle avas paljud uksed just ülikool.

Sinu kolm peamist soovitust inimesele alustamiseks ja oma tee käimiseks, keda huvitab moeloomine?

Moeloojana pead olema revolutsionäär, isegi kui sa lood väga rahulikke riideid. Sa pead arenema, silmaringi rikastama, reisima. Lõpuks pead ette kujutama – kellele sa lood, kes on see inimene? Arenda oma oskuseid, ära seisa ühes kohas.

Mis/kes loovad Sinu ellu tasakaalu, kui on hullumeelselt kiire (töö)periood?

Aga mul on alati kiired tööperioodid. Aastatega olen õppinud ennast analüüsima. Selleks, et tasakaalu tagasi tuua, on mul vaja meditatsiooni või üksiolemist. Käin muusieumides, galeriides ja otsin kunstiteoseid, mis panevad mind mõtlema. Tundub, et see aitab mind väga!

On Sul olnud mõni põhimõte, mida oled elu jooksul muutnud ja kui, siis mis pani seda muutma?

Olen kindel et isiksusena olen egotsentrik, aga aastatega see sama omadus muutub..

Kas ja kuidas on keskkonnasäästlik mõtte- ja tegutsemisviis Sulle Sinu töös oluline?

Või mõni muu tähtis põhimõte, mida järgid?
Oma ajal olen pühendanud terve kollektsiooni keskkonnasäästlikkusele, tegime ReUse Republiku projekti. Olen kindel, et tulevkus rõiva tarbimine muutub, veel ei kujuta ette, kuidas, aga praegune masstoodang ei ole parim elustiil meie planeedil.

Kuidas inspiratsiooni reaalsesse rõivasse paigutad, milline on su tööprotssess disainides?

See on pikk ja värviline eluetapp. Kõik algab ideest, inspiratsioonist. Siis käib uuring, kuidas? milleks? kellele? Siis teostus.
Ma ei taha luua niisama. Igal mudelil peab olema loogika. Milleks ma seda teen? Kes pärast selga paneb?

Kuidas kirjeldaksid kohalikku moe”maailma” olukorda nii disainerite kui kandjate osas?

Kohalikku moemaailma ei saa kirjeldada ainult riigi kontekstist. Õnneks on piirid lahtised ja saame pakkuda enda toodangut välismaale, teisest küljest on meil olemas disainerid, kes pakuvad ainult kohalikku mastaapi, see on ka põnev. Kohalikud disinerid, kes saavad hakkama on väga tublid. Nad loovad brändi, maksavad maksud ja loovad töökohad. See on ainult positiivne. Eriala elab.

Millise rõiva disainiksid inimesele, kes Sind kõige enam inspireerib ja kes see hetkel on?

Mind ispireerivad paljud inimesed: printsessid, kuningannad, kunstnikud.
Tundub, et emale tahaks luua uue kleidi. Ta on seda väärt!

Kes/mis Sulle sädet annab?

Sädet annab minu õde Emma, kes õpib balletikoolis. Ta usub minusse!

www.säde.net suvi 2018

Subscribe to Newletter

Kui soovite teada viimased uudised, siis jätke palun oma meili aadress