Auror: Silvia Pärman, pildid: Terje Ugandi
Kirill Safonov naudib oma loominguliselt kõige vabamat sügist
Kirill Safonovi ateljees elegantses juugendmajas Kadriorus Weizenbergi tänaval valitseb alati mingi teise ajastu rütm. Rahulikum, elegantsem, justkui 60ndate Pariisis - mida endale muidugi ainult ette kujutada võib - kus moekunstnikul oli aega ja huvi oma klientidega ateljees kohtuda, väikestele seltskondadele moeetendusi korraldada. Kõrged laed, parkettpõrand, kaunid kleidid seinu palistamas.
Aga mitte sel varasügisel.
Parkettpõrandat on laiali laotatud lõigete alt vaevu näha, ateljee on üsna tühjaks ostetud, ent ometigi töötab Kirill selgelt mitte kollektsiooni ja tellimuste kallal - sest mannekeenil on seljas midagi salapäraselt sumedat, heljuvat, kindlasti tiražeerimatut, kaugel värvikatest tikanditest või skulptuursetest vormidest, ent ikkagi on see midagi Kirill Safonovile omaselt efektset.
See pole oktoobris publiku ette tulev Kuldnõela kollektsioon, millele mul pilk õnnestus heita. Nagu oleks kümne aasta järel teistkordselt tulnud Kuldnõela nominatsioonist vähe, et kõik suvepäevad tööga täita, võttis Kirill Safonov paralleelselt ette veel oma esimese teatritöö, kostüümid Tantsuteatri Fine 5 lasvastusele „Mina olin siin“.
“See oli mu unistus, teha midagi teatris. Teater annab nii vabad käed,” ei kaheldnud Kirill seda pakkumist vastu võttes. Pealegi oli klapp koreograaf Olga Žitluhhinaga, Läti nüüdistantsu korüfeega, esimest hetkest väga hea. Septembri alguses esietendunud peaks räägib surmast, vähemalt vihjeliselt, aga lendlevad kostüümid lisasid sellele kergust, uute alguste võimalikkust, tõid välja tantsijate loomisrõõmu.
Mis tegelikult ei tohiks panna imestama, sest Kirill on teinud kogu selle aasta katsetanud enda jaoks uusi asju, olgu selleks siis moešõude korraldamine omaenda stuudios, pop-up poe pidamine Kuressaares või Kuldnõela kollekstioon, mida ta ei tee küll elus esimest korda, ent kümme aastat tööd ja arengut disainerina on ta ikkagi viinud hoopis uude stardikohta selle loomiseks, kui eelmisel korral aastal 2009.
Kirilli kollektsioonid on alati olnud väga suured, nii et enda arvates kujutan ette, mida Kuldnõel tema jaoks tähendab. Ent ehkki ta ei taha rääkida sellest, mida oktoobris laval näeb, lubab ta seekord väiksemat kollektsiooni. “Aga selle väiksema esemete arvu kompenseerin ma kindlasti millegi muuga,“ teab Kirilll juba ette, et tema puhul ei tähenda see väiksemat töömahtu. Ilmselt jäävad paljud kollektsiooni esemed kunstiteosteks, mida ta tiražeerima ei hakka. Just sellist loomingulist vabadust, mida ei piira ühestki otsast mõte, kas ja kuidas kollektsiooni pärast müüa saab, naudib ta kõige rohkem.
Ent kindlasti lubab ta moemaja valikusse paari klassikalisemat jakki, mida on lihtne kanda igapäevaselt ent samas ka saab kombineerida julgemate lõigete ja värvidega.
Hooeg hooaja järel on Kirill Safoovi kollektsioonide julgetele meistriteostele tekkinud tasakaaluks kõrvale rahulikumad, elegantsesse argipäeva sobivad rõivad. Ta tunnistab, et tema kliendid suunavad teda sinna poole - nad ei taha tema kleiti või jakki üksnes erilistel puhkudel selga panna, nad tahavad midagi kvaliteetset ja eristuvat kanda iga päev. “Minu eesmärk disainerina on igapäevased kleidid teha sellised, et nendega saaks ka kohe pärast tööpäeva õhtul välja minna. Vahetad lihtsalt aksessuaarid või kingad, aga kleit jääb.”
“Selle suve kollektsiooni tegin tõesti mõttega, et kõik saaksid mu kleite endale lubada, “ ütleb Kirill, mõeldes nii hinnaklassile kui seda, et tõeliste fashionistade kõrval leiaks valikust endale midagi ka suurem hulk head disaini ja rätsepatööd hindavaid inimesi.
Suvi, mis oli tänu pop-upile Kuressaares Ooperipäevade ajal täis kohtumisi täiesti uute klientidega, andis kuhjaga positiivset tagasisidet ja see omakorda energiat, et korraga mitme projektiga edasi liikuda. “Mõni uus klient oli selline, et tuli vaatama, ostis kohe kleidi ja tema ainus probleem oli - etenduse elguseni on jäänud 20 minutit, kuidas ma nüüd siis riided ära vahetada jõuan?” meenutab Kirill.
Ent üldiselt on Kirilli hinnangul elustiil palju muutunud - õhtusöökidel valitseb casual stiil. “Londonis õhtul restorani minnes näed ikka kleite, kontstega kingi, ” märgib ta. Ta igatseb tänavapilti nii rohkem fashionistasid kui elegantsi.
Kirill Safonov on Eesti Kunstiakadeemia magistrikraadiga disainer, kelle esimene kollektsioon tuli välja 1999. aastal, aasta 2009. tõi esmakordselt Kulnõela nominatsiooni ja oktoobri keskel selgub, kas aasta 2019 toob ka Eesti kõige olulisema moeauhinna Kuldnõela.
Safonovi kõik kollektsioonid on valmivad Eestis tema Kadriorus paiknevas ateljees.
Moelavalt teatrilavale - see sügis tõi Kirill Safonovi publiku ette esmakordselt kostüümikunstnikuna.